www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 

o تقسیم بندی داخلی فضای مرکز داده

ساختمان یک مرکز داده ار نظر كاربردی دارای قسمتهای مختلفی می باشد ، در یک مرکز داده علاوه بر تجهیزاتی که هدف اصلی مرکز داده نصب و بهره برداری ازآنها

....

...

..

o تقسیم بندی داخلی فضای مرکز داده

ساختمان یک مرکز داده ار نظر كاربردی دارای قسمتهای مختلفی می باشد ، در یک مرکز داده علاوه بر تجهیزاتی که هدف اصلی مرکز داده نصب و بهره برداری ازآنها در مرکز می باشد ، تجهیزات و ملزومات دیگری نیز به منظور تسهیل ویا تامین عملكرد سیستمها نصب میگردداز جمله :

• برای خنک کنندگی نیاز به تجیهزات ایجاد سرمایش و تجیهزات HVAC دارد ،

برای تامین برق مصرفی نیاز به دستگاههای مولد برق دارد ،
برای ایجاد برق ورودی بلاانقطاع نیاز به دستگاههای UPS دارد ،
برای اطفاء حریق نیازبه تجهیزات اطفاءحریق شامل سنسورها و مخازن گاز مخصوص دارد ،
برای مانیتورینگ و کنترل شبکه نیاز به تجهیزات مانیتورینگ و کنترلی دارد ،
محلی برای استقرار پرسنل نیاز دارد ،
محلی برای تخلیه تجهیزات نیاز دارد ،
محلی برای ارائه آموزشهای ضمن خدمت برای پرسنل نیاز دارد،
  و......
  مرکز داده
  لذا میتوان گفت فضاهای زیر در تقسیم بندی داخلی یک مرکز داده باید تخصیص داده شود :

  1. فضای Server Rom

  این فضا جهت استقرار Rack ها و تجهیزات سوئیچینگ و روتینگ ، Mainframe ها ، تجهیزات ذخیره سازی ، فایروال ها و تجهیزات امنیتی ، تجهیزات ارتباطی ، و...در نظر گرفته میشود . البته برای راه اندازی و کنترل تجهیزات مورد نظر داشتن سنسورهای مخصوص کنترل دما و حسگرهای حساس به دود و آتش وحرارت زیاد ضروری می باشد همچنین دوربینهای مانیتورینگ و تجهیزات مربوط به Access Control نیز از جمله تجهیزاتی است که در این فضا نصب و مورد استفاده قرار میگیرد.تقریبا معادل 50 درصد از فضای مورد نظر در دیتا سنتر ها باید به Server Room اختصاص یابد .

  2. فضای تخلیه تجهیزات

  معمولا در حین کار یک مرکز داده نیاز به خرید و نصب تجهیزات جدید ، جایگزینی تجهیزات جدید با تجهیزات قدیمی و از رده خارج وجود خواهد داشت . تجهیزات مربوط به سرور و دستگاههای ذخیره سازی و همچنین تجهیزاتی مانند Rack ها معمولا برای سهولت حمل و نقل T، بسته بندی طوری انجام می گیرد که قبل از نصب و استفاده این تجهیزات باید از بسته بندی خارج وآماده سازی گردد . در برخی از مراکز داده برای انجام این امور ، تجهیزات مورد نظر را به اتاق سرور منتقل می کنند و در همان محل از بسته بندی خارج و سپس نصب و استفاده می کنند انجام این عمل به چند دلیل در محل Server Room اشتباه می باشد و در این فضای تخصیص داده شده باید انجام گیرد.

  3. فضای مربوط به تجهیزات( HVAC ( heating, ventilation, and air conditioning

  نگه داشتن دمای فضای Server Room در اندازه قابل قبول و استاندارد از مهمترین چالشها و دغدغه های طراحان و اداره کنندگان مراکز داده می باشد . در بسیاری از مراکز داده ها بیشترین هزینه مربوط به تامین برق مصرفی برای تجهیزات HVAC اختصاص دارد. تجهیزات HVAC تجهیزاتی هستند که نیاز به فضای خاص و مناسب خود دارند . این فضا جزو فضا های تاسیساتی می باشد .فضاهای تاسیساتی شامل اتاق های مربوط به محل استقرار تجهیزات HVAC ، تجهیزات مولد برق ، تجهیزات UPS و تجهیزات مربوط به تامین گرمایشی و سرمایشی ساختمان مرکز داده می باشد .این تجهیزات بجز دستگاههای مولد برق وژنراتورها ( بدلیل مسائلی مانند لرزش ، دود وگرمای حاصل از کارکرد این دستگاهها توصیه می گردد حتما این تجهیزات در خارج از ساختمان مرکز داده قرارداده شود )

  4. فضای مربوط به تجهیزات دستگاههای مولد برق ( ژنراتورها)

  تامین برق مصرفی مراکز داده نیاز به تجهیزات خاص خود و بدنبال آن فضای اختصاصی برای آن دارد . مراکز داده بزرگ نیاز به برق مصرفی بالایی دارند و مولد های برق پرظرفیتی نیاز خواهند داشت که برای نصب و استفاده از این تجهیزات فضای مناسب مورد نیاز می باشد .
  علاوه بر مساحت و ابعاد ، شرایط خاصی برای این گونه فضا ها وجود دارد که باید لحاظ گردد مانند : داشتن خروجی مناسب برای دود های حاصل از کارکرد ژنراتورها ، داشتن شرایط تبادل هوایی مناسب ، داشتن فوندانسیون و اسکلت مناسب برای نصب و نگهداری ژنراتورها و...

  5. فضای پرسنل

  برای پرسنلی که در مراکز داده فعالیت می نمایند دو نوع فضا پیش بینی میگردد :
  i. فضای کاری پرسنل
  ii. فضای استراحت
  فضای مربوط به مرکز داده دارای پرسنل متخصص مرکز داده میباشد که در اتاق های مربوطه باید انجام وظیفه نمایند اما در فضای مربوط به Server Room بدلیل شرایطی که دارند ، امکان استقرار دائم پرسنل وجود ندارد و بجز مواقعی که نیاز به حضور در این اتاق وجود دارد در بقیه اوقات باید در اتاقی که تجهیزات مربوطه به کنترل و مانیتورینگ تجهیزات نصب شده در Server Room وجود دارد استقرار یابند .
  برای کلیه پرسنلی که در ساختمان مرکز داده حضور دائم دارند نیاز به فضاهای استراحت وجود دارد داشتن امکانات تفریحی در حد معقول و حداقلی برای افزایش روحیه و تمرکز پرسنل بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد.
  فضای استراحت مورد نظر الزاما باید در همان محدوده و یا ساختمان مرکز داده قرار داشته باشد که در صورت نیاز بلافاصله پرسنل در محل کار خود حاضر گردند .

  6. فضای UPS و کابینت های باطری

  با توجه به اینکه UPS های این مرکز داده از UPS های با توان بالا می باشد لذا نگه داشتن این UPS ها در اتاق سرور توصیه نمی گردد مخاطراتی که UPS ها و کابینت های باطری می تواند ایجاد کند به اندازه ای است که الزاما باید در یک فضای مستقل و جدا از بقیه تاسیسات نگهداری شود . فضایی که به اتاق UPS تخصیص داده می شود شرایط خاصی را باید داشته باشد مانند امکان تهویه هوا بصورت مناسب . علاوه براین ،این اتاق باید توسط تجهیزات اطفاء حریق از مخاطرات احتمالی ناشی از آتش سوزی های مربوط به دستگاههای UPS و باطری ها مصون باشد.

  7. اتاق نگهداری مخازن گاز

  تجهزات اطفاء حریق از هر نوعی که باشد از طریق مخازن گاز Co2 یا گازهایFM200. میتواند از گسترش آتش سوزی های احتمالی جلوگیری بعمل آورد . مسلم است که سنسور های تشخیص دهنده دود و آتش و یا سنسورهای حرارتی در Server Room و دیگر مراکز حساس نصب خواهدشد ولی با توجه به وسعت فضای این مرکز داده که چشمگیر می باشد مشخص است که مخازن گاز حجم و زیادی داشته باشد . لذا فضایی باید برای نگهداری این مخازن پیش بینی گردد این فضا میتوانددر فضایی که فاصله کمی با Server Room دارد و قابلیت قرارگیری مخازن را حتی بصورت نصب شده بر روی دیوار داشته باشد انتخاب می گردد

  8. اتاق مانیتورینگ و کنترل شبکه

  برای کنترل و مانیتورینگ شبکه مرکز داده ( اطلاعاتی که در شبکه جریان دارد )کارشناسان و پرسنل نیاز به تجهیزات و نرم افزارهایی دارند که در هرلحظه فعل و انفعالات شبکه را زیر نظر داشت باشند . اتاق کنترل شبکه فضایی است که تجهیزات مخصوص مانیتورینگ شبکه در آن نصب شده و کارشناسان مسئول فنی وکنترل شبکه در این اتاق مستقر شده و ضمن اینکه شبکه راتحت کنترل و زیر نظر دارند میتوانند بدون مراجعه به Server Room عملیات مورد نیاز در ارتباط با سرورها و تجهیزات نصب شده را انجام دهند .

  9. اتاق ارتباطات Communication

  با توجه به اهدافی که در تاسیس مراکز داده وجود دارد و نیز سیستمهایی که در این مراکز داده مورد استفاده قرار خواهد گرفت ، داشتن ارتباط با سایر شعبات یا بخشهای سازمان یا اداره ویا مراکز وابسته دیگر و مراکز داده مرتبط ضروری می باشد . ارائه این گونه خدمات نوین ارتباطی از طریق مرکز داده انجام خواهد گرفت . برای این منظور داشتن اتاق Communication الزامی است . تجهیزات مربوط به برقراری ارتباطات داده ای و حتی صوتی در این اتاق نصب خواهد شد .

  ساختار و طراحی سیستم های تغذیه و نیرو مرکز

  تامین برق مصرفی ساختمان مرکز داده از بزرگترین ومهمترین دغدغه های طراحان و اداره کنندگان مراکز داده می باشد . چه بسا برخی از مراکز داده نیاز به آن میزان برق مصرفی دارند که به فکر ایجاد نیروگاهی هرچند کوچک برای تامین برق مصرفی خود می باشند .
  برآورد و محاسبه برق مصرفی برخی مراکز در حد 3.5 تا 4.5 مگاوات مصرف بوده است که میزان برق مورد نیاز برای یک شهر متوسط می باشد .
  در حال حاضر هم از یک طرف سازندگاه تجهیزات سخت افزاری بدنبال ساختن تجهیزاتی هستند که نیاز برق مصرفی کمتری داشته باشند و از یک طرف طراحان ایده پردازان بدنبال ارائه روشها و راهکارهایی هستند که نیاز به سخت افزار راکمتر نماید . استفاده از Blade Server ها و Server Farm ها بجای سرورهای معمولی و یا حتی Main Frame بشدت رو به گسترش است .این مسئله باعث کاهش مصرف برق ونیازهای تامین برق مصرفی میگردد .
  از طرف دیگر راهکارهایی مانند استفاده از سیستم های Virtual نیازبه افزایش استفاده از سرورها را بشدت کاهش میدهد. با استفاده از این راهکار در کنار استفاده از Server Cluster کمک می کند تا برای به اجرا درآوردن سرویسها و برنامه های کاربردی موردنیاز ؛ از سرورهای کمتری استفاده شود .
  سیستمهای سرد کننده که برای پایین نگه داشتن حرارت محیط کار سرور ها در مراکز داده کار میکنند بیشترین مصرف برق مراکز داده ار بهود اختصاص می دهند هرچه تعداد سرورها کمتر باشدنیاز به سرد کنندگی کمتر و هرچقدر نیاز به دستگاه سرد کننده کمتر ، مصرف برق کمتر خواهد بود.

  سامانه تامین برق مصرفی

  یک سامانه الکتریکی مناسب که برای یک مرکز داده طراحی شده باشد دارای ویژگیهای زیر میباشد :
  برق کافی و مطمئن برای سخت افزارها و تجهیزات مرکز داده را تامین نماید
  دارای افزونگی کافی و مناسب بوده و برای جلوگیری از وقفه در خدمات ، در واقع اشکال در برق ، بدون SPOF باشد
  با استانداردهای ایمنی ملی ، استانی و شهری مطابقت داشته باشد .
  نیازهای مرکز داده عبارتند از :
  برق Rack ها و تجهیزات ایستاده
  برق سامانه HVAC
  برق لامپها ، سامانه نظارتی و مراقبتی ، سرورها و سوئیچهای مربوط به شبکه Lan داخلی ، تجهیزات کنترل و اطفاء حریق و غیره
   نیاز کلی مرکز داده از جمع 3 عدد فوق بدست می آید .
   قرارداد منعقده با شرکت برق باید شامل در اختیار قراردادن اطلاعات خرابیها و مشکلات بزرگ باشد .باید توجه داشت حتی مطمئن ترین شرکت برق هم نمیتواند برق 365/7/24 را تضمین نماید لذا هر مرکز داده باید دارای یک زیر ساخت مستقل برق باشد:

   UPS برای مقاطع کوتاه
   مولد برق برای تامین برق کمکی برای مقاطع طولانی تر
   سیستم توزیع برق PDU برای تجهیزات بطور جداگانه

    علاوه بر موارد فوق اگر در منطقه که مرکز داده در آن استقرار می یابد چند پست برق مجزا و مستقل وجد دارند حتما از حداقل 3 پست مختلف برق مجموعه تامین شود تا در صورت قطعی هر کدام ، بتوان از برق مجموع دیگر استفاده نمود .

    روشنایی

    مینیمم روشنایی در مرکز داده 500 لوکس در پلان افقی و 200 لوکس در پلان عمودی می باشد و باید در حدود یک متر بالاتر از سطح تجهیزات بوده و نیز در راهروهای مابین ركها نصب شوند.
    تجهیزات روشنایی نباید از همان برقی که تجهیزات مخابراتی در اتاق کامپیوتر استفاده می کنند ،تغذیه شوند . در ضمن در طراحی روشنایی باید روشنایی اضطراری نیز در نظر گرفته شود تا در هنگام قطع برق خللی در کار مرکزداده ایجاد نشود.
    برای کنترل روشنائی مراکز داده ، سیستم کنترل روشنائی در هر طبقه درنظر گرفته شده كه این سیستم میتواند با استفاده از ادواتی چون چشم الكترونیكی و حسگرهای حضور با توجه به شرایط و زمان روشنایی مركز را كنترل نموده ودر مصرف انرژی صرفه جویی كند و از هر کلید روشنائی کابلی به باکس کنترل روشنائی در همان طبقه کشیده خواهد شد.قرار دادن این سیستم کنترلی در مرکز داده باعث صرفه جوئی در مصرف برق شده و از هدر رفتن انرژی در ساعات غیرکار جلوگیری به عمل می آورد.

    سیستم های اطفاء حریق هوشمند

    اطفاء اتوماتیک نیز به طرق مختلف مانند اطفاء با آب، گاز CO2، گاز FM200 و یا اطفاء با فوم می باشد. استفاده از این سیستم ها خصوصا برای سایت های کامپیوتری، اتاق SERVER، انبارها و مجموعه هایی که خطر از بین رفتن داده ها (DATA) دارد بسیار مهم است.
    به طور کلی برای مراکز داده با توجه به فواید استفاده از گاز FM200 به جای CO2 یا سایر گازها جهت اطفاء حریق استفاده خواهد شد.
    گاز FM 200 : گازی بی رنگ و فشرده شده و مایع می باشد و از آنجائی که در server room و یا سایر اتاقهای مجاور آن پرسنل مشغول به کار می باشند و در صورت بروز حادثه گاز CO2 ، گازی سمی بوده و برای تنفس انسانها مضر می باشد لذا استفاده از این گاز FM 200 علی رغم گران و پرهزینه بودن آن ، موکدا توصیه می شود.

    مزایای استفاده از گاز FM 200

    • سریع و موثر
    • تاثیر موثری بر کاهش سطح اکسیژن ندارد.
    • گاز تمیزی می باشد که بعد از استفاده اثر و باقیمانده ای ندارد.
    • عدم تاثیر بر لایه ازن
    • تاثیر ناچیز بر افزایش گرمای محیط
    • داشتن چرخه کوتاه حیاط
    • از لحاظ الکتریکالی غیر رسانا
    • ایمن برای استفاده در محیط های شلوغ
    • مینیمم ملزومات جهت ذخیره سازی
    • رنجهای متنوع نازل و container و سایر تجهیزات فرعی برای آن وجود دارد
    • به صورت گسترده و جهانی تست و آماده سازی شده است.
    • مناسب جهت استفاده در صنعت و اتاقهای کامپیوتری

    منبع : مبنا توسعه اندیشه

    نوع مطلب : آموزش، 
    برچسب ها :
    لینک های مرتبط :


    نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


    مدیر


    خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

    آصف رحیمی کشکولی
    مطالب اخیر
    جستجو

    آمار بازدید
    کل بازدید :
    بازدید امروز :
    بازدید دیروز :
    بازدید این ماه :
    بازدید ماه قبل :
    تعداد نویسندگان :
    تعداد کل پست ها :
    آخرین بازدید :
    آخرین بروز رسانی :
    x

                        
     
     
     
    شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات