www.arksys.ir
*** با هم باشیم تا بتوانیم *** ما کرونا را شکست خواهیم داد***
 
 
پنجشنبه 24 اسفند 1391 :: نویسنده : آصف رحیمی کشکولی
چرا VMware ؟
حتما برای شما كه مسئول شبكه یك سازمان و یا یك شركت بزرگ هستید پیش آمده كه بخواهید برنامه جدیدی را در شبكه‌تان راه‌اندازی كنید اما برای این كار نیاز به یك یا چند سرور جدید دارید. ممكن است شركتی كه این نرم‌افزار را به شما می‌فروشد از شما بخواهد كه یك سرور اختصاصی...

چرا VMware ؟
حتما برای شما كه مسئول شبكه یك سازمان و یا یك شركت بزرگ هستید پیش آمده كه بخواهید برنامه جدیدی را در شبكه‌تان راه‌اندازی كنید اما برای این كار نیاز به یك یا چند سرور جدید دارید. ممكن است شركتی كه این نرم‌افزار را به شما می‌فروشد از شما بخواهد كه یك سرور اختصاصی برای او فراهم كنید و یا خود شما بخاطر نگرانی از اینكه نرم‌افزار جدید با نرم‌افزارهای قبلی‌تان تداخل ایجاد كند، بخواهید سرورهای آنها را از هم جدا كنید.
در چنین مواقعی نه‌تنها شما باید چندین میلیون تومان خرج خرید سرورهای جدید كنید، بلكه احتمالا باید مدت زیادی هم صبر كنید تا این بودجه تامین شود و این موضوع درحالی اتفاق می‌افتد كه شما سرورهایی دارید كه درحال كار كردن با تنها 5 تا 15% از قدرت واقعی خود هستند!
اگر چنین است چرا از راه‌حل VMware vSphere 4 استفاده نمی‌كنید كه علاوه بر اینكه این مشكل را به راحتی حل می‌كند، به شما امكانات بسیار دیگری نیز ارائه می‌كند كه هر یك از آنها به تنهایی می‌تواند شما را بسیار هیجان‌زده كند؟
نمودارهای زیر نتایج استفاده از VMware را نشان می‌دهند:

VMware VSphere 4 چیست؟
بعنوان یك متخصص شبكه كه می‌خواهد همیشه با پیشرفتهای روز دنیا همراه باشد، شما حتما اسم VMware و Virtualization را شنیده‌اید و حتی برای اینكه بدانید Virtualization دقیقا چه كاری انجام می‌دهد، احتمالا یك نسخه از VMware Workstation را روی ویندوز خودتان نصب كرده‌اید و با آن آشنایی پیدا كرده‌اید. اما بیایید كمی‌وسیع‌تر به این موضوع نگاه كنیم. جایی كه تعداد سرورها بسیار زیاد هستند و مواردی مانند سرعت، زمان در دسترس بودن یك سرور و سرویسهای آن، زمان Backup‌‌‌گیری و Restore‌كردن، میزان مصرف برق، چگونگی خنك نگه‌داشتن سرورها، فضای لازم برای نگهداری سرورها، استفاده از حداكثر توانایی سرورها و بسیاری موارد دیگر برای شما اهمیت پیدا می‌كنند.
برای چنین شرایطی مدیران و كارشناسان بیش از 3 میلیون شبكه ی بزرگ دنیا، استفاده از نرم‌افزارهای تولیدی شركت VMware كه آخرین و كاملترین محصول آن VSphere 4 می‌باشد را انتخاب كرده‌اند.
اولین فرقی كه این نرم‌افزار (ESX Server) با نسخه Workstation خود دارد این است كه بصورت مستقیم بر‌روی سخت‌افزار شما نصب می‌شود و دیگر نیازی به یك OS رابط نیست. كه این موضوع باعث افزایش 70‌درصدی سرعت كاركرد می‌شود:

همچنین این برنامه دارای ویژگیهای منحصربه‌فرد دیگری نیز می‌باشد كه تا قبل از این بیشتر به یك رویا شبیه بودند. در ادامه به مرور تعدادی از آنها می‌پردازیم:
vMotion:
یكی از جذاب‌ترین امكاناتی كه vSphere به شما می‌دهد این است كه شما می‌توانید یك OS مجازی را در حالیكه روشن و در حال سرویس دادن هست، بصورت اتوماتیك یا دستی از روی یك سرور فیزیكی (ESX) به روی یك سرور فیزیكی (ESX) دیگر و بدون هیچ‌گونه قطع سرویس و یا Downtime‌ای در عرض چند ثانیه منتقل كنید. بطوریكه کاربر هیچ تغییر و یا مشکلی احساس نکند! (بدون ازدست دادن حتی یك Packet)

Storage vMotion:
یكی دیگر از امكانات جالب vSphere 4 این است كه شما می‌توانید یك OS مجازی را درحالیكه روشن و در حال سرویس دادن هست، بصورت اتوماتیك یا دستی از روی یك Storage (محلی كه OS‌های مجازی ذخیره شده اند) به روی یك Storage دیگر و بدون هیچ گونه احساس قطعی سرویس از سوی کاربران و بصورت كاملا Online منتقل كنید!
Distributed Power Manager (DPM):
بسیاری از ما در شركتها و یا سازمانهایی كار می‌كنیم كه پس از پایان ساعات كاری، دیگر كاربری در آنجا نیست كه بخواهد از سرویسهای شبكه ما استفاده كند و یا كاربران كمی ‌وجود دارند. اما با این حال سرورهای ما تا صبح روز بعد روشن مانده و در حال مصرف برق هستند. همچنین دستگاههای خنك كننده نیز باید در طول این زمان با تمام قدرت به كار خود ادامه دهند. تكنولوژی DPM می‌تواند در هنگامیكه بار روی سرورها كم می‌شود،بصورت اتوماتیك آنها را به یك یا چند ESX Server مشخص منتقل نموده و بقیه ESX‌ها را تا زمانی كه مجددا به آنها نیاز شود خاموش نگه‌دارد كه این موضوع تاثیر بسیار زیادی در میزان برق مصرفی و همچنین افزایش عمر مفید سرورها و هزینه نگهداری آنها خواهد داشت.

VMware High Availability (HA) و VMware Fault Tolerance:
فرض كنید یكی از سرورهای فیزیكی میزبان (ESX Server) شما دچار مشكل می‌شود و یا میزان بار (Utilization) روی آن بسیار بالا می‌رود. در این حالت اتفاقی كه می‌افتد این است كه VMware با استفاده از تكنولوژی HA خود باعث می‌شود تا OSهایی كه در حال كار بر روی آن ESX می‌باشند، توسط قابلیت vMotion بصورت اتوماتیك به یك ESX Server دیگر كه منابع (مثل CPU و RAM ) در دسترس بیشتری دارد، منتقل شده و در نتیجه نیاز آن تامین شود و هیچ اختلالی در سرویس دهی آن OSها به وجود نیاید.
همچنین با قابلیت ساخت یك Snapshot بصورت Live بر روی یك ESX Server و Storage دیگر این امكان وجود دارد تا در هر لحظه سرور جایگزین بصورت Online و بدون وقفه در مدار قرار گیرد.
VMware Distributed Resource Scheduler (DRS):
فرض كنید روی سرور فیزیكی میزبان (ESX Server) چندین OS مجازی دارید كه منابع ESX Server میزبان (مثل CPU و RAM ) به نسبت مشخصی بین آنها تقسیم شده است. حال اگر یكی از OS‌های مجازی با كمبود RAM و یا CPU مواجه شود، در حالیكه سایر OSهای مجازی از تمام RAM و CPU اختصاص یافته شده خود به طور كامل استفاده نكرده اند، در این حالت DRS به میزان مورد نیاز برای OS اول از سایر ماشینهاRAM و یا ‍CPU قرض گرفته و نیاز آن را بصورت اتوماتیك در كسری از ثانیه تامین می‌نماید و با پایان كار آنرا در اختیار سایرین قرار می‌دهد. حال اگر RAM و CPU خالی به مقدار مورد نیاز یافت نشد، با كمك قابلیت vMotion ، OS مذبور را بروی ESX Server دیگر که صاحب منابع كافی است منتقل می‌نماید و در تمام این مراحل كابران استفاده كننده از OS‌های مجازی، هیچ تغییری را در حین كار حس نخواهند كرد.
VM Update Manager:
این قابلیت به شما اجازه می‌دهد كه بتوانید تمامی‌ESX‌ها و OS‌های روی آنها را به راحتی Update/Patch نمایید.
VMware Data Recovery:
این قابلیت یك سیستم Backup گیری و بازیابی اطلاعات مخصوص VMware بدون نیاز و وابستگی به Agent است كه امكان تهیه انواع Backup‌ها از Virtual Machine‌ها را فراهم می‌نماید.

vCenter:
شما می‌توانید با استفاده از این برنامه، بصورت مركزی تمامی ‌سرورهای خود را مدیریت كرده، به كنسول‌های آنها دسترسی داشته باشید و تمامی‌اطلاعات، log‌ها و دیگر موارد را بررسی نمایید.
برای تمام قابلیتهای فوق مثل vMotion و غیره وجود vCenter الزامیست.

بطور خلاصه باید گفت كه حركت به سمت Virtualizationیعنی حركت به سمت:
• كاهش هزینه‌های راه اندازی
• كاهش هزینه‌های پشتیبانی
• استفاده كامل از منابع موجود در شبكه
• كاهش زمان Downtime
• كاهش میزان مصرف برق
• كاهش فضای مورد نیاز
• و در نهایت همگام شدن با تكنولوژی روز دنیا و كمك به حفظ محیط زیست

منبع: ایران اچ پی
نوع مطلب : آموزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


مدیر


خداوندا من در کلبه فقیرانه خود چیزی دارم که تو در عرش کبریایی خود نداری. من چون تویی دارم و تو چون خود نداری. پس چون تو را دارم نیازی به غیر ندارم...

آصف رحیمی کشکولی
مطالب اخیر
جستجو

آمار بازدید
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
x

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic